مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طراحی رابط کاربری | پیکره محصول | Ui

رابط کاربری، واسط کاربری، میانجی کاربری و یا UI مخفف عبارت User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است،
اینترفیس جاییِ که تعامل بین محصول ما و کاربر اتفاق می‌فته و می‌تونیم بگیم UI یه بخشی از UX عه و مکمل اون هست! 
یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک محصول رابط کاربری اون محصوله، رابط کاربری مشخص کننده دشواری یا سهولت یک برنامه جهت استفاده کاربر است. رابط کاربری بصری که (GUIs (Graphical User Interface نام دارد رایج‌ترین نوع رابط کاربری است که ارتباط کاربر با برنامه را بسیار آسان و جذاب می‌کند.
در واقع UI طراحی بخشی از وب‌سایت یا اپلیکیشن یا محصول فیزیکی ماست که کاربر اون رو مشاهده می‌کنه و بیشتر به جنبه‌ی گرافیکی موضوع می‌پردازه، اینکه ظاهر هر بخش به چه صورت باشه تا جلوه‌ی مناسبی به محصول بده رو طراح بخش UI مشخص می‌کنه!
در حقیقت هر چیزی که باعث بشه بتوانیم از یک محصول استفاده کنیم، رابط کاربری نام داره؛
با این توضیحات، رابط کاربری در طول تاریخ سابقه زیادی داره، هر محصولی که بشر تولید می‌کند، قاعدتا باید قابل استفاده باشه و رابط کاربری داشته باشه…

طراحی رابط کاربری یا user interface design

جعبه خدمات:

دوســت عزیــز ســلام،
 شما اولین بار است که به مدرسه دیزاین مراجعه می‌کنید و هنوز وارد اکانت کاربری خود نشده اید؛ مطالب این سایت برای کاربران ناشناس ناقص نمایش داده می‌شوند؛

در این سلسه مقالات که شما در حال حاضر اواسط اون هستید ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛ از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی.

  • رابط کاربری چیست؟
  • انواع رابط کاربری
  • تفاوت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری
  • ابزارهای طراحی رابط و تجربه کاربری
  • جمــع‌بندی

(برای پرش به موضوع کلیک کنید)

موقعیت شما در حال حاضر:

امروزه شرکت‌ها دریافته‌اند که بهترین راه برای رقابت در سطح جهانی، اولویت دادن به ساخت رابط ‌‌کاربری (User Interface) جذاب و کارآمدی است که تجربه‌ی کاربری را بهینه کند، رابط ‌کاربری برای برآوردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد مؤثر محصول شما اهمیت زیادی داره، رابط ‌کاربری‌ای که به‌خوبی اجرا شده‌باشه، استفاده از اپلیکیشن یا ماشین یا هر محصولی رو با کنتراست تصاویر، طراحی تمیز و واکنش‌گرا (Responsive) و تعامل مؤثر بین کاربر و محصول، تسهیل می‌کنه.

رابط های کنترل صدا روی ضبط ماشینتون،
 سبک دیزاین دکمه ها کنترل ماشین لباسشویی منزلتون!
دکمه های کنترل تلویزیون که  با فاصله و رنگ خاصی مشخص می‌شن تا کاربر راحتتر بتونه به منو های مورد نظرش دسترسی پیدا کنه؛
یا صفحه گوشی، موس کامپیوتر و… اینا همه یه لایه بصری و گرافیکیِ محصوله که ما بوسیله اون با محصول ارتباط برقرار می‌کنیم.

تفاوت ui و ux دیزاینر

رابط کاربری

مهمترین ویژگی هر محصول، قابل استفاده بودن اونه، مثلا وقتی می‌خواهید یک در رو باز کنید از دستگیره استفاده می‌کنید، بدون دستگیره در باز و بسته نمی‌شود و به همین دلیل قابلیت استفاده نداره، یا وقتی می‌خواهد از یک چاقو استفاده کنید، دسته اون رو می‌گیرید، بدون دسته، مجبور بودید تیغه چاقو رو با دست بگیرید که هم خطرناکِ و هم استفاده از اون راحت نیست؛
طراحی رابط کاربری مهمه چراکه کاربر مستقیماً با اون ارتباط داره و معمولاً افراد به محصولاتی با UI ضعیف، کمتر اعتماد می‌کنند؛

در فرهنگ لغت رایانه، رابط کاربری امکان ارتباط بین کاربر و رایانه رو فراهم می‌کنه،
می‌تونیم بگیم از نظر ماهیت دو نوع رابط کاربری داریم:
 رابط کاربری سخت افزاری، رابط کاربری نرم افزاری؛
یک رابط کاربر نرم افزاری از منوها، پنجره‌ها و آیکن‌ها و… تشکیل شده،
 ماوس، صفحه کلید بلندگو و… جز رابط‌های کاربری سخت افزاری هستند؛
صداهایی که از رایانه به هنگام انجام عملیات‌های مختلف تولید می‌شود نیز جزئی از رابط کاربری هستند و به طور کلی رابط کاربری هر چیزی است که کاربر ممکن است برای استفاده از یک محصول با اون ارتباط برقرار کنه و شامل تصاویر، رنگ‌ها، فاصله‌ها، دکمه‌هاو… است.

طراحی UI به رابط های گرافیکی کاربر و سایر اشکال اشاره می کن، به عنوان مثال ، رابط های کنترل صدا روی ضبط ماشین،
 مثال بیشتر بزارید بزنم، صفحه گوشی ، پنل ضبط ماشین، موس کامپیوتر اینا همه یه لایه بصری و گرافیکیِ محصوله که ما بوسیله اون با محصول ارتباط برقرار می‌کنیم؛ هروزه شرکت ها بیشتر به این موضوع پی می‌برن که حضور یک طراح رابط کاربری برای طراحی محصولشون چقدر اهمیت داره.

انواع دیگری از رابط کاربری

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

تفاوت طراحی رابط و تجربه کاربری

همونطور که متوجه شدید رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) معناهای متفاوتی باهم دارند اما هر دو مکمل هم هستند تا در نهایت باعث ایجاد حس خوب در کاربر بشن؛
رابط ‌کاربری و تجربه‌ی کاربری با هم مرتبط هستند و برای اجرای پروژه اهمیت یکسانی دارند، اما در جزئیات با یک‌دیگر متفاوت‌اند. اصولا، UI در رابطه با ظاهر موردنظر و احساس کاربر درمورد سایت، برنامه یا اپلیکیشن است، در حالی‌ که UX شامل تمام فرایند مفهوم‌سازی، توسعه و ارائه است؛ 
UI زیر مجموعه‌ای از UX هست و هر چیزی که در صفحه نمایش دیده می‌شود به معنای رابط کاربری است؛
طراحی UI مطلوب باید مبتنی بر UX باشد. این طراحی باید ظاهر جذاب و منحصربه‌فرد و ساختار منطقی داشته‌باشد و درک اون برای کاربران آسان باشه، البته این کار از آن‌چه به نظر می‌رسه، چالش‌برانگیزتر و پیچیده‌تره. حتی پس از این‌که طراحی عالی‌ای برای رابط کاربری انجام بشه، تا زمانی که محصول به بازار ارائه نشده باشه، بدون شک به تنظیم دقیق و عیب‌یابی‌های بسیاری نیاز داره، تصاویر، متن‌ها، جداول، فیلم‌ها، رنگ و حتی مکان این اجزای در رابط کاربری تأثیر گذار است.

محصولی که عالی به نظر می‌رسه اما کار کردن با اون سخت باشه، نشون‌دهنده UI خوب و UX ضعیف است و برعکس.

طراح رابط کاربری علاوه بر تکنولوژی‌های طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیریت محتوا باید با تجربه کاربری (UX) نیز آشنا باشد، از طرفی ممکنه بسیاری از افراد وقتی با اصطلاحات طراح رابط کاربری و طراح گرافیک برمی‌خورند آن‌ها را به دلیل وجود کلمه طراحی(DESIGN) یک موضوع یکسان بدونن درحالی که این‌گونه نیست و باید طراح گرافیک را از طراح رابط کاربری جدا دونست!
طراحان گرافیک رنگ‌ها، تصاویر، آرم‌ها را بررسی می‌کنند و این طراحی‌ها همان چیزی است که اکثر مردم  اون رو هنر می‌دونن
طراح رابط کاربری نحوه تعامل نرم‌افزار و کاربران رو با یک‌دیگر درک می‌کنه و اطمینان حاصل می‌کنه که کاربر از تعامل با یک محصول لذت می‌بره و عناصر زیبایی شناسانه به خوبی در اون رعایت شده!

ابزارهای طراحی رابط و تجربه کاربری

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

طراحی رابط کاربری؛ چیزی بیشتر از زیباسازیه محصوله

اگر برای مدتی به عنوان یک طراح رابط کاربری کار کرده باشید ممکن نیست با چنین جملاتی از سمت مشتریان خود مواجه نشده باشید، «این فضای خالی را پر کنید.» ، «رنگ بیشتری به‌کار ببرید.» و در یک کلام «زیباترش کنید.»

همه، نظری درباره زیبا بودن یا نبودن یک چیز دارن و قرار نیست دلیلی هم برای آن داشته باشند، چون زیبایی شناسی هرآدم با کناردستیش فرق داره
اما کار شما به عنوان یک طراح رابط کاربری تنها زیبا کردن یک محصول نیست، شما باید دلیل و منطقی محکم برای طراحی بصری محصولتون داشته باشید.

در گام بعدی می‌خوایم ببینیم این زیبایی شناسی چیه و انسان به طور کلی چه چیزی رو زیبا می‌بینه، با من همراه باشید.

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 4.75%

دوره رایگان طراحی رابط کاربری در ادوبی xd

ویژه اعضا

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *