حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

طراحی سبک زندگی و اهداف شخصی | LifeStyle Design

ما در دیزاین کلاب طراحی سبک زندگی را به عنوان یک رشته مادر معرفی و بررسی کرده ایم، اما بحث این درس از مسیر دیزاینر موضوع متفاوتی دارد، و آن طراحی سبک زندگی شخصی خودمون و دیزاین اهدافمونه.

دیزاین اهداف(به انگلیسی: PurposeDesign) به طور خلاصه هدف و قصدش اینه که مشخص کنه شما کی هستید و  دقیقا چه چیزی رو در زندگی دنبال می‌کنید، چه به عنوان یک سازمان و چه به عنوان یک فرد.

در ادامه می‌خوایم ببینیم دیزاین چطور می‌تونه به ساخت زندگی موردعلاقه مون کمک کنه و کمی هم در مورد اهمیت سبک زندگی در شکل گیری تفکر دیزاین صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

طراحی یک زندگی هدفمند

همه‌مون خیلی جاها این جملات رو خوندیم و شنیدیم «رویای خودت رو دنبال کن»، «به دنبال علاقه خودت برو» و …این جملات علاوه بر اینکه انگیزه‌دهنده هستن، ممکنه بسیار ترسناک و دلهره‌آور هم باشن، ترس از داشتن «هدف» و درست بودنش،  به خصوص اگر 18 ساله هستید، اگر هنوز نمی دانید “اشتیاق شما” چیه؟ و به چه منظور؟ و اگه در آینده تغییر کنه چطور؟

کمی به این سوالات فکر کنید که  چرا مهمه که قبل از شروع طراحی محصول ابتدا بتونیم اهداف و سبک زندگی شخصی خودمون رو دیزاین کنیم…

اصول یک کسب و کار حرفه ای می گه که تیم اجرایی یک شرکت باید یک بیانیه، چشم انداز  و ماموریت برای بیزنسش تهیه کنه(که به بیزنس پلن هم معروفه)؛purpose Design سعی می کنه بفهمه چه چیزی شما و کارمندان شما رو از رختخواب صبح بلند می‌کنه و سرکارمی‌آره!  با توجه به اینکه ما مقدار قابل توجهی از زمان خودمون رو در محل کار می گذرونیم بهتره از زمان خودمون استفاده قابل توجه‌ی کنیم و لازمه چیزی که ما به اون اعتقاد داریم در نهایت بیش از چک حقوق مون باشه!

شاید تا بحال توجه نکرده باشیم، اما ما همیشه درحال بازی کردن هستیم، سخت، غم‌انگیز یا واقعی‌بودن مراحل این بازی، فرقی در اصل ذات این عمل ایجاد نمی‌کنه، ما تو زندگی برای رسیدن به اهدافمون تلاش می‌کنیم، برای اونها پول و زمان هزینه می‌کنیم، با قوانین اطرافمون بازی می‌کنیم وبخش‌هایی رو که برامون مناسب نیست تغییر می‌دیم، به عبارت دیگه با زندگی در اطرافمون بازی می‌کنیم تا نتیجه‌ای که انتظار داریم حاصل بشه، می‌دونیم که غریزه زنده موندن در انسان‌ها از قوی‌ترین غریزه‌هاست و اگر خوبتر به  ویـدئو گیـم ها و بازی های توی موبایلتون توجه کنید ساختار کلی بازی‌ها بر پایه زنده‌موندن بنا شده‌.

طراحی و دیزاین اهداف شخصی

دیزاین مبتنی بر هدف

امروز داریم به نوع متفاوتی از دیزاین می‌پردازیم و درک این نوشته در فعالیت حرفه ای شما بسیار تاثیر گذاره، لطفا با دقت بیشتری ادامه مطلب رو بخونید؛ دیزاینِ مفهومی به اسم «هدف» چیزی که در خیلی از لحظات زندگی ما ممکنه گــم بشه!گاهی شفاف نباشه یا برعکس، کاملا دقیق و واضــح باشه و ما هم در حال قدم برداشتن به سمت‌ش باشیم!
یکی از سوالاتی که ممکنه هرکسی در زندگی باهاش مواجه بشه اینه که:

  •  «من چه هدفی رو در زندگی دنبال می‌کنم؟»
  • «آیا این هدف، هدف درستی هست و در آینده پشیمونـم نمی‌کنه؟» و …

شما چطور به این سوال‌ها پاسخ می‌دید؟یک کاغذ بذارید جلوتون و به این سوال پاسخ بدید، و اونوقت متوجه می‌شید چقدر تا به این سن به این سوال مهم جواب درستی نمی‌تونید بدید!

اما هیچوقت فکر می‌کردید که می‌شه با استفاده راهکارهایی که برای دیزاین محصول طی می‌کنید، «هدف»‌تون رو طراحی کنید؟ بنابراین ما خودمون رو با چالشی روبرو می کنیم:

این چالش که بتونیم اهداف آرمانی زندگی مون رو با مسیر کسب‌ُکار و کسب درآمدمون + تفریحات و لذت هامون پیوند بدیم. این پیوند باعث میشه تمرکز لیزری روی هدفمون پیدا کنیم.

بعد ازاینکه طرزفکرمون رو تغییر دادیم و دیزاین محور کردیم لازمه در روتین روزمره زندگی مون هم دستی ببریم.

توضیحات فیلیپ استارک در مورد طراحی اهداف

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *