حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

کیسه خواب | Sleeping bag

کیسه خواب یکی از ضروری‌ترین وسایلی است که فرد در هنگام کوهنوردی‌های طولانی مدت و در زمانی که می‌خواهد کمپ بزند، به آن نیاز دارد و کیسه خواب مشخص می‌کند که فرد تا چه میزان می‌تواند خواب راحتی داشته ‌باشد و برای روز بعد به میزان کافی انرژی ذخیره ‌کند. البته باید توجه ‌کنیم که هر فرد دارای یک محیط خواب متفاوت است، برخی افراد در جای گرم راحت می‌خوابند و برخی دیگر جای خوابشان باید کمی خنک‌ باشد. چادری که در آن می‌خوابید، حصیری که زیر پایتان پهن می‌کنید و حتی متابولیسم بدن شما در میزان حرارت بدن شما تاثیرگذار هستند.

معمولاً برای مسافرتهای طبیعت گردی و پیکنیک و مواردی که نیاز به خوابیدن در طبیعت و فضاهایی با امکانات خواب کم، کاربرد دارد و نیروهای نظامی در عملیات‌های نظامی یا اردوها و علاقه‌مندان به طبیعت خصوصاً کوهنوردان ( به علت سبکی و قابل حمل بودن) از آن استفاده می‌کنند.

از خصوصیات آن کم حجم بودن و قابل حمل بودن هست همچنین به علت بسته شدن کامل کمک خوبی برای نگهداری گرمای تولیدی بدن و گرم نگه داشتن بدن است . معمولاً از جنس پارچه‌های با الیاف نایلون ساخته می‌شود که علاوه بر نگهداری دما تا حدودی ضد رطوب باشد.

کیسه خواب (به انگلیسی: Sleeping bag) رخت‌خواب مدرنی است که لحاف و تشک هر دو را باهم دارد به نحوی که این دو به وسیله یک زیپ یا تکمه به همدیگر متصل هستند و فرد استفاده‌کننده پس از خوابیدن درون آن با بستن زیپ یا تکمه‌ها لحاف را به تشک میبندد.

کیسه خواب اولین بار توسط پرایس پرایس-جونز در اواخر قرن 19 میلادی اختراع شد و پتنت آن به ثبت رسید؛

 

کیسه خواب

به هر جای دنیا که سفر و یا کوهنوردی کنید، نیاز دارید خواب راحتی داشته‌باشید. سخن گفتن از خواب راحت در سفر آسان است اما در عمل و شرایط دمایی غیر قابل پیش‌بینی آن، هرگز آسان نیست. برای آنکه بتوانید در شرایط دمایی ایده‌آل بخوابید، باید کیسه خواب را در لیست وسایل ضروری سفر خود قرار دهید.

اعتقاد بر این است که در 1890 یک شرکت نروژی Ajungilak اولین شرکتی بود که به صورت تجاری کیسه های خواب با پرکننده های عایق بندی تولید می کرد. فقط بیش از چهل سال بعد در 1933 کوهنورد فرانسوی Pierre Allain فیل اسپانیایی (پا فیل) یک کیسه خواب کوتاه را که به یک کت پایین وارد شده بود معرفی کرد، که هر کدام از آنها یک کیسه بیرونی ابریشمی – قاجلی – که بعدها برای ساختن پارک باران صخره نوردی سبک وزن شد.

Seal Skin Parka And Pants Sleeping Bag کیسه خواب 1 دیزاین کلاب
[um_loggedin]

فواید کیسه خواب 

همراه داشتن کیسه خواب در سفر برای شما فواید بسیاری دارد. به طور مثال هنگامی که هوا به شدت سرد است، هیچ چیز به اندازه این وسیله نمی‌تواند شما را از سرما نجات دهد. کیسه‌خواب در واقع همانند عایقی بین زمین و بدن شماست تا گرمای بدنتان حفظ شود.

وقتی دمای محیط برای شما مساعد شود، شما به خوابی عمیق و آرام فرو می‌روید و در نتیجه شما سفر خود را با انرژی و توان کافی ادامه می‌دهید.

هنگامی که هوا سرد است، کاهش ضخامت کیسه‌خواب باعث می‌شود تا شما کمتر احساس سرما کنید. این کاهش ضخامت به دو دلیل اتفاق می‌افتد: یکی در اثر فشار وزن بدن شما بر کیسه و دیگری به دلیل تماس کیسه‌خواب با زمین.

دلیل دیگری که باعث می‌شود تا در سرما بدن شما گرم‌ شود، عایق بودن کیسه‌خواب است. کیسه‌خواب هوای اطراف شما را که گردشی ندارد به دام می‌اندازد تا بدنتان این هوا را گرم کند. نقش کلیدی کیسه‌خواب در اینجا اینست که به عنوان عایقی بین هوای فاقد گردش، زمین سرد و هوای بیرون عمل می‌کند.

در طول سالها کیسه های خواب و نوع مواد مورد استفاده در آنها تکامل یافته است و با اضافه کردن اشکال هود، یقه ها، پوشش های زیپ و سیستم های پستی دوگانه، طناب، تعویض متناوب برای نگهداشتن جای خالی، کیسه های فشرده سازی، قرعه کشی آکورد و غیره در حال حاضر، در حال حاضر برخی از محصولات با کیفیت بالا در بازار برای مطابقت با انواع شرایط آب و هوایی و فعالیت های وجود دارد. توسعه کیسه خواب در طول سال ها عمدتا در وزن (به عنوان مهم برای کوه نوردان / مسافران) بسیار مهم است، تنفس و توانایی کیسه های خواب برای مقاومت در برابر آب.

انواع کیسه‌خواب بر اساس شکل:

اغلب کیسه‌خواب‌ها در بازار به شکل‌های مستطیلی، مومیایی، مخروطی و دو نفره به چشم می‌خورند.

کیسه خواب دیزاین کلاب

انواع کیسه‌خواب بر اساس نوع عایق

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

تکمیلی

کیسه خواب یکی از ملزومات اساسی طبیعت گردان است. ولی تنظیم مناسب دمای آن به گونه ای که فرد بتواند با حس آسایش در طبیعت استراحت کند، ساده نیست. تغییرات شدید دما در طبیعت باعث می شود طبیعت گردان و کوهنوردان نتوانند با استفاده از کیسه خواب به اندازه کافی استراحت کنند.

کیسه خواب برقی و هوشمند  Bundl

اما اولین کیسه خواب برقی و هوشمند جهان به نام Bundl، که توسط شرکتی آمریکایی تولید شده با استفاده از حسگرهای خود در مورد دمای مناسب برای خواب فرد تصمیم می گیرد و با استفاده از هیترهای برقی خود این دما را ایجاد می کند.

این کیسه خواب همراه با یک اپلیکیشن تلفن همراه عرضه می شود تا کاربر خود بتواند در مورد دمای مناسب کیسه خواب برنامه ریزی کند. با استفاده از این اپلیکیشن می توان دمای این کیسه خواب را به سه بخش مجزا تقسیم کرد تا بالاتنه، میان تنه و پایین تنه هر فرد سه دمای متفاوت را در حین خواب تجربه کنند.

به عنوان مثال در صورت مناسب بودن دما می توان بخش بالایی و وسط کیسه خواب را با دمایی پایین و بخش پایینی را با دمایی بالاتر تنظیم کرد. سیستم گرم کننده این کیسه خواب کاملا منحصر به فرد است و با استفاده از مواد کربنی ضدآب، سبک، کم مصرف، راحت و منعطف طراحی شده است. زمان عرضه و قیمت قطعی این کیسه خواب هوشمند هنوز مشخص نیست.

کیسه خواب هوشمند

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *