حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

دستگاه فروش خودکار | Vending Machine

دستگاه فروش خودکار (به انگلیسی: Vending machine) دستگاهی است که در ازای دریافت پول یا اعتبار چیزهایی مانند خوراکی، نوشیدنی، اسباب بازی، سیگار، بستنی، آبمیوه، تنقلات، سرنگ، بلیت بخت‌آزمایی یا کتاب را به‌صورت خودکار به مشتری می‌دهد. در مقایسه با فروشگاه‌های سنتی که توسط انسان اداره می‌شوند، نیاز نداشتن به انسان و دسترسی ۲۴ ساعته از مزایای استفاده از این دستگاه‌ها، و امکان خراب شدن، تمام شدن محصولات در زمان نامناسب، یا سرقت از معایب آن است

cartoon-vending-machines- دستگاه فروش خودکار2

اتوماسیون یا خودکارسازی (به فرانسوی: Automation) معمولاً به فرایند قادر ساختن ماشین‌ها به انجام عملیات‌های ترتیبی از پیش تعیین شده بدون دخالت انسان یا دخالت کم و هم چنین استفاده از تجهیزات خاص که عملیات‌های صنعتی را اجرا و کنترل می‌کنند، گفته می‌شود.

اتوماسیون را می‌توان در ساخت انواع کالاها، از مواد اولیه گرفته تا محصولات نهایی و در انواع تولیدی‌ها، از کارگاه‌های کوچک گرفته تا تأسیسات تولید بزرگ اجرا کرد. از آنجا که به‌طور کلی هزینه اولیه تجهیزات اتوماسیون بالا است و نیاز به دانش اصول بهره‌برداری و نگهداری دارد، تصمیم‌گیری در مورد اجرای حتی سطح پایین اتوماسیون باید شامل بررسی دقیق نیازهای واقعی سازمان باشد. در برخی شرایط، اتوماسیون انتخابی به جای اتوماسیون کامل، یک انتخاب بهتر است…. بیشتر بخوانید : اتوماتیک سازی چیست؟

مقاله مرتبط: آشنایی با دستگاه خودپرداز

تاریخچه وندینگ یا دستگاه فروش خودکار اتوماتیک

اولین منبع مستند دربارهٔ ماشین خودکار خدمات‌دهنده مربوط به اختراع هرون اسکندرانی مهندس و ریاضی‌دان سده ۱ (میلادی) است. ماشینی که او ساخته بود، عملکرد ساده‌ای داشت. این ماشین سکه می‌گرفت و آب مقدس می‌داد. در این دستگاه، وقتی سکه وارد می‌شد، روی یک بشقابک می‌افتاد که به اهرمی متصل بود. اهرم شیری را باز می‌کرد که باعث روان شدن آب به بیرون از دستگاه می‌شد. بر اثر وزن سکه بشقابک چند لحظه در حالت مایل قرار می‌گرفت تا اینکه سکه به پایین می‌افتاد و در این زمان نیروی عکس‌العمل موجب هل دادن اهرم به بالا و در نتیجه، بسته شدن شیر آب می‌شد.

ماشین‌های سکه‌ای که تنباکو تحویل می‌دادند نیز در سال ۱۶۱۵ در انگلستان راه اندازی شدند. این ماشین قابل جابجایی بود و از برنج (آلیاژ) ساخته شده بود.

دستگاه فروش خودکار - وندینگ ماشین
نمونه دستگاه فروش تنباکو در سال 1615

حدود دو قرن بعد در سال 1822 میلادی، یک کتاب فروش انگلیسی به نام ریچارد چارلی برای فروش روزنامه یک ماشین خودکار را طراحی کرد.

سپس در سال 1857 میلادی، فردی به نام سایمون دنهام پتنتی در خصوص ماشین فروشنده تمبر خودکار را به ثبت رساند. 

انواع دستگاه های فروش اتوماتیک 

چند نمونه از رایج ترین دستگاه های فروش اتوماتیک 

  • دستگاه فروش مواد غذایی و میان وعده

در اقصی نقاط جهان دستگاه های فروش مواد غذایی و میان وعده های مختلف تعبیه شده است. این نوع دستگاه های اتوماتیک اقلام غذایی مختلف اعم از کیک، کلوچه و قهوه را به فروش می رسانند. 

دستگاه فروش مواد غذایی در دو نوع گرم و سرد طراحی می شوند. مسلما دستگاه سرد خودکار در خصوص نگهداری از نوشیدنی های خنک و بستنی تولید می شود. 

  • دستگاه فروش سیگار 

دستگاه فروش سیگار گسترده ترین و رایج ترین دستگاه اتوماتیک برای فروش سیگار در کشور های ایالت متحده ی آمریکا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اتریش، ژاپن و جمهوری چک می باشد. 

این دستگاه به صورت خودکار سیگار را در اختیار کاربران دارای سن قانونی می گذارد. دستگاه فروش سیگار با دریافت مدارک کارت هوشمند، شناسه ی خریدار و گواهی نامه ی رانندگی از رده ی سنی مشتری مطلع می گردد. 

سن قانونی دریافت سیگار حداقل 18 الی 20 سال است. البته رده ی سنی دریافت سیگار در کشور های مختلف متغیر است و به تائیدیه ی سن کشور مربوطه بستگی دارد. به طور مثال در کشور ژاپن سن قانونی خرید سیگار حداقل 20 سال است. در حالی که در کشور آلمان سن قانونی دریافت سیگار از 18 سالگی به بعد آغاز می گردد. 

  • دستگاه تعویض ارز 

دستگاه تعویض اتوماتیک نوعی ماشین تجاری است که با پذیرش اسکناس های بزرگ در میزانی برابر، ارز را به صورت سکه های کوچک تر در اختیار مشتری قرار می دهد. عنوان ماشین های تعویض ارز، به صرّافی مبدل شده است که به صورت گسترده ای در راستای تهیه ی سکه در ازای ارز کاغذی مورد استفاده قرار می گیرند. 

  • دستگاه فروش انبوه آدامس و آبنبات 

دستگاه های فروش آدامس و آبنبات در مقایسه با دستگاه مواد غذایی ارزان قیمت است. این نوع دستگاه برای تکمیل عملکرد به برق و سرد خانه برای حفاظت از اقلام فروشی نیاز دارد. 

در داخل دستگاه نوعی چرخ های آبنبات طراحی شده است که به وسیله ی خریدار قابل تنظیم است. چرخ های آبنباتی زمینه ی ارائه ی انواع آبنبات های ژله ای و فشرده  را فراهم می سازند. 

دستگاه های فروش عمده ی آبنبات و آدامس در خصوص استفاده ی مشاغل تمام وقت گزینه ی مناسبی به شمار می رود که قادر به ارائه ی خدمات در هنگام شب است. 

  • دستگاه فروش اتوماتیک پیتزا

دستگاه فروش خودکار پیتزا به وسیله ی یک مخترع ایتالیایی به نام”Claudio Torghele” طراحی شده است. این دستگاه در خصوص تهیه ی پیتزا به سه دقیقه زمان نیاز دارد. بر روی دستگاه پنجره هایی تعبیه شده است که به مشتری قابلیت تماشای ترکیب سازی مواد اولیه اعم از آرد، سس گوجه، پنیر، گوشت و آب را ارائه می دهد. 

لازم به ذکر است پیتزا در دستگاه فروش خودکار در داخل یک فر مادون قرمز تهیه می گردد. 

• نسکافه ساز

• قهوه ساز

• کاپوچینو 

• شبکه اجتماعی

• آب میوه های تازه به ویژه پرتقال

• بیمه ی عمر

• دستگاه اتوماتیک پیتزا فروشی

• کتاب فروشی

• بلیط ماشین

• فروش تمبر

• روزنامه فروشی

• وسایل پیشگیری کننده از بارداری و کاندوم

مزیت های دستگاه فروش اتوماتیک

به مرور زمان با پیشرفت جوامع امکانات مجهز به دستگاه فروش خودکار در سطح پیشرفته تری قرار گرفت. امروزه دستگاه های فروش اتوماتیک به کارت خوان بانکی، سیستم دریافت اسکناس، سنجش دقیق اسکناس تا مرز 50000 هزار، سنسور تشخیص اثر انگشت در خصوص مشتریان ویژه سیستم تشخیص دهنده ی کارت اعتباری قابل شارژ برای مشتریان ویژه و پانل ال سی دی رنگی 3 اینچی می باشند.

در اکثر مواقع ارتباطات داخلی دستگاه های فروش اتوماتیک بر اساس استاندارد MDB می باشد. این استاندارد به وسیله ی انجمن ملی تجارت خودکار و انجمن خدمات فروش و قهوه ی اروپا پشتیبانی می گردد. 

در فروشگاه های سنتی، روند فروش محصولات به وسیله ی انسان صورت می گیرد. اما دستگاه فروش خودکار نیازی به حضور انسان ندارد و به صورت 24 ساعته برای استفاده ی مشتریان در دسترس است. 

• سرو دقیق

• راند مان بالا با صرف کمترین هزینه و اتلاف انرژی

• ارائه ی اقلام مورد نیاز با بهترین کیفیت 

• دارای نمایشگر ساعت و تقویم 

• ارائه دهنده ی گزارش فروش 

• انتخاب زبان به دلخواه

• دارای سیستم تهویه و کمپرسور 

• قابل نصب در رستوران، دانشگاه، هتل و مراکز پر رفت و آمد

برخی مشخصات عمومی این دستگاه های فروش خودکار

[um_loggedin]

+سیستم پرداخت متنوع (انواع کارت خوان های بانکی، فلش و NFC )

+ لایه ی چهار میلی متری پلی کربنات جهت تقویت بدنه جلو دستگاه و پوشش فلزی تقویت شده جهت پشت دستگاه

+ محفظه داخلی (کابینت) ایزوله شده جهت ایجاد حداکثر مقاومت و همچنین ایجاد یک عایق حرارتی

+ مکانیزم قفل شوندگی در با چهار نقطه اتصال برای قفل شدن

+ محافظت از صفحه کلید توسط Lexan 5mm

+صفحه نمایش رنگی 480 × 272 پیکسل با امکان اضافه کردن اسلاید شخصی یا اطلاعات اضافی (به عنوان مثال مواد تشکیل دهنده و ارزش های غذایی)

+امکان برنامه ریزی، شبیه سازی و گزارش گیری حسابداری با USB Pen Drive استاندار

+دارای سیستم پرداخت متنوع ( انواع کارت خوان های بانکی، فلش و NFC )

+صفحه کلید لمسی با 18 دکمه LED  برای انتخاب نوع نوشیدنی و 2 دکمه انتخاب مقدار شکر

+قفل شدن درب دستگاه از 3 نقطه و سیستم قفل ضد سرقت Reilda

+مجهز به قهوه خردکن  مدل FAS MF1 با قدرت بالا

+قابلیت برنامه ریزی و انتقال اطلاعات با پورت USB

+مصرف بهینه انرژی

دستگاه فروش اتوماتیک چگونه کار می کند

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

جمع‌بندی

دستگاه های فروش اتوماتیک یا سرو نوشیدنی با نام تجاری وندینگ ، امروز در بسیاری از فروشگاه ها و اماکن تجاری و اداری در حال استفاده می باشد. عدم نیاز به فروشنده ، کار 24 ساعته ، راندمان بالا با کمترین هزینه ، سرو دقیق و با بهترین کیفیت نوشیدنی ها و ..موجب گردیده که این دستگاه ها مورد استقبال مردم قرار گیرند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *