حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

طراحی جواهرات + فیدمطالب

جواهرات نوعی اکسسوری است که افراد از آن برای برای زینت بدن و یا سرمایه گذاری استفاده می کنند، تاریخچه طراحی و ساخت زیورآلات طلا و جواهر در  کشور ایران قدمتی بیش از ۷ هزار سال را داراست، اما با علم به این پیشینه بی بدیل متاسفانه امروزه علم و هنر طراحی جوهرات در کشور ایران ناشناخته مانده و افراد کمی هستند که در این حوزه تخصص و تبحر لازم را دارند و وضعیت به گونه ای پیش رفته که در اکثر موارد از طراحی های خارجی بهره بردری می شود ، حال آنکه با اندکی تامل و توجه به ریشه های کهن و غنی فرنگ پارسی میتوان این هنر یا به بیان بهتر این صنعت سراسر هنر و ظرافت را به توجه به ریشه های دوردست خود و کشور عزیزمان ایران، به بالندگی و نوشکوفایی رساند.

طراحان جواهرات ممکن است با بوتیک ها ، زنجیره های خرده فروشی یا تولیدکنندگان جواهرات کار کنند ، جایی که آنها تخصص خود را برای تمرین و ایجاد طرح های جدید و منحصر به فرد ارائه می دهند. بسیاری از طراحان جواهرات با کسب تجربه فراوان در این زمینه ، به طور مستقل به کار خود ادامه می دهند ، یا به صورت آزاد کار می کنند و یا برند های خود و مجموعه ای از جواهرات طراح را راه اندازی می کنند.

صنعت طلا امروزه بسیار پیشرفت کرده و مردم تمایل به خرید طلاهایی با طرح هایی بسیار فانتزی و خاص هستند.

طراحی جواهراتDesign 12">

تاریخچه جواهرات

جواهرات و اشیای قیمتی یک فرم جهانی از اکسسوری و دکوراسیون هستند. قبل از کشف فلزات، سنگ ها و متریال گرانبها، افرادی که در امتداد ساحل زندگی می کردند، خود را با انواع مختلفی از پوسته ها، دندان های ماهی و سنگریزه های رنگی تزئین می کردند. افرادی که در مناطق دیگر زندگی می کردند، از مواد حیوانی که برای غذا کشته شده بودند، به عنوان زیور آلات استفاده می کردند.در طول قرن ها و از فرهنگی به فرهنگ دیگر، مواد نادر و زیبایی همچون پوسته، استخوان، سنگ ریزه، کاج، پنجه و چوب، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، مروارید، مرجان، مینا، و سرامیک در ساخت جواهرات استفاده می شدند.

کشف و نحوه کار با فلزات مرحله مهمی در توسعه هنر جواهرات بود. با گذشت زمان، تکنیک های فلزکاری پیچیده تر و فرم جواهرات نیز پیچیده تر شد.

مهارت‌های موردنیاز یک طراح جواهرات

طراحان جواهرات افراد حرفه ای آموزش دیده ای هستند که از مواد مختلفی مانند فلزات گرانبها ، سنگهای قیمتی ، سنگها و کریستال ها برای ایجاد لوازم جانبی برای گوش ، گردن ، دست ها ، انگشتان ، پا و انگشتان استفاده می کنند، طراحی جواهرات به خلاقیت ، تخیل و دانش فنی زیادی نیاز دارد. 
طراحان جواهرات مجموعه‌ای از مهارت‌های هدفمند را توسعه می‌دهند که به آنها کمک می‌کند طرح‌هایی شیک، نوآورانه و با کیفیت بالا ایجاد کنند. شاید از مهمترین مهارت هایی که یک طراح جواهرات باید داشته باشد توانایی در شناخت متریال اصل از فرع باشد، چرا که اصالت متریال وفرسوده نشدن آن در طول زمان رابطه مستقیمی با قیمت و ارزش گذاری آن دارد. اما فارغ ازین موضوع مهارت های دیگری هم هستند که به شما به عنوان یک طراح جواهرات کمک می‌کنند تا کیفیت کار خودتون رو افزایش بدید. این مهارت ها اغلب عبارتند از:

1-خلاقیت: طراحان برای توسعه طرح‌هایی برای خلاقیت‌های جدید، استفاده از مواد و جواهرات در ترکیب‌های نوآورانه و بهبود نمونه‌های اولیه برای اطمینان از جذابیت محصول نهایی، به خلاقیت نیاز دارند.

2-توجه به جزئیات:  طراحان جواهرات از بازخورد مشتری، روند مد و نتایج فروش استفاده می‌کنند تا تصمیم بگیرند که چه نوع جواهرات، فلزات و سایر مواد را در طرح‌های خود بگنجانند.


3-حل مسئله: استفاده از خلاقیت برای حل چالش‌ها در فرآیند طراحی به طراحان کمک می‌کند تا جواهراتی بسازند که نیازهای مشتری را برآورده کند و در عین حال کیفیت بالایی را حفظ کند. این نوآوری ممکن است روندهای جدیدی را در صنعت ایجاد کند و طرح‌های قدیمی را بهبود بخشد.

4-ارتباطات: ارتباط مؤثر می‌تواند به طراحان جواهرات کمک کند تا با سایر طراحان همکاری کنند، تولید جواهرات را به نحو احسن مدیریت کنند و بازخورد ارزشمند مشتریان را به دست آورند.

5-سواد تکنولوژیکی: دانستن نحوه استفاده از برنامه‌های تخصصی می‌تواند فرآیند طراحی را کارآمدتر، ویرایش را آسان‌تر و تولید را سریع‌تر کند. طراحان جواهرات ممکن است از فناوری‌هایی مانند چاپگرهای سه‌بعدی، نرم‌افزارهای طراحی گرافیک و واژه‌پرداز استفاده کنند.

همچنین برای موفقیت در این حرفه ، شما به درک تخصصی از مراحل طراحی ، مانند برش ، شکل دادن ، پرداخت ، تنظیم سنگ ، نصب ، جوشکاری و حکاکی نیاز دارید.

فرآیند ساخت جواهرات

می‌توانید فرآیندهای تخصصی زیر را خودتان انجام دهید، اما اغلب قطعات جواهرات به شرکت های تخصصی ارسال می شوند تا این پروسه ها در آنجا تکمیل گردند:

 •  قرار دادن سنگ – اعمال تنظیمات لازم به پایه برای اطمینان از اینکه پایه ، کاملا متناسب با سنگ باشد.
  این مرحله می تواند شامل کارهای بسیار پیچیده ای باشد، مانند حذف ترک های ریز فلز.

 • آبکاری الکتریکی – لایه گذاری یک فلز گرانبها روی یک فلز پایه
 • لعاب دادن – ترکیب کردن شیشه پودری با یک فلز در یک کوره برای ساخت الگوها و تصاویر رنگی
 • جوش دادن – متصل کردن قطعات فلز با استفاده از روش-های سنتی یا با لیزر
 • حکاکی – کنده کاری حروف یا الگوها روی فلزات گرانبها بوسیله ی دست یا با تولید کامپیوتری (CAM). 

گرایش های رشته جواهر سازی

اگر به دنبال یک حرفه شیک، آرام و پول ساز هستید دیزاین طلا و جواهرات را می‎توان یکی از این حرفه ها دونست،اگر کسی بخواد به این حرفه دست پیدا کنه و موفقییت را از آن خود کند می‎بایست بیش از همیشه مشتاق به یادگیری مسائل و نرم افزارها و نکات ظریف این حرفه باشد، باید گفت شغل طراحی طلا و جواهر از آن دسته حرفه‌‎هاست که ورودی زیادی دارد اما انگشت شمارند کسانی که در این حرفه به موفقییت و درجات خوبی رسیده‎اند… اگر می‌خواهید در رشته‌های جواهرسازی کار کنید، شاخه‌های متعددی وجود دارد که باتوجه به علاقه خود می‌توانید در هرکدام از شاخه‌ها مشغول به کار تخصصی شوید و به مرور مهارت خودتونرو در تمام این تخصص ها به حد اعلا برسونید. این شاخه‌ها عبارتند از:

 • حکاکی
 • تکنسین تضمین کیفیت،
 • پولیش،
 • نیمکت جواهر ساز،
 • فلزکار،
 • تکنسین تعمیر،
 • مشاور طلا و جواهر،
 • ارزیاب جواهرات،
 • طراح جواهرات

تاثیرات پست مدرنیته در طراحی جواهرات

مختص اعضاء
بخشی از محتوا مختص اعضاء و مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد. شما وارد اکانت خود نشده اید.

تاثیر صنعت مد و پوشاک بر صنعت جواهرات

در دهه 80 میلادی، بازار پوشاک جهان در اختیار برندهای ملی نظیر C&A در آلمان و Marks & Spencer در انگلستان بود. به تدریج برندهای جهانی به میدان رقابت وارد شدند. برای مثال سهم فروش خارجی برند هوگو باس آلمان از 50 درصد در سال 1990 به 80 درصد در سال‌های اخیر رسیده است. چنین انتظار می‌رود که صنعت جواهرات نیز چنین روندی را طی کند. بنابراین با وجود پیشرفت‌هایی که در صنعت جواهرات و زیورآلات روی داده است، این صنعت هنوز در سطح ملی به فعالیت می‌پردازد.

از سه دهه گذشته تا کنون، روندهای مختلفی در صنعت پوشاک به ظهور رسیده است. همچنین پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای در این حوزه اتفاق افتاده است. برگزاری هفته‌های مد در شهرهای مختلف و نمایشگاه‌های فصلی در گوشه و کنار دنیا به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. با شدت گرفتن رقابت بین کمپانی‌های مد در سراسر جهان، شرکت‌ها برای ایجاد تمایز در محصولات خود، به سمت اکسسوری‌هایی از صنعت جواهرات و زیورآلات متمایل شده‌اند. با این وجود، به نظر می‌رسد این بار نوبت به صنعت جواهرات و زیورآلات است. انتظا می‌رود این صنعت به تنهایی و با سرعت سرسام‌آوری به رشد خود ادامه دهد.

سیر تحول جواهرسازی از هنرکاربردی به هنر محض در نیمه دوم قرن بیستم

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

 

بنابراین، کارکرد جواهرات نیز به مرور تغییر کرد. جواهرات بخشی از نیاز به “خود بیانگری” استفاده کننده اش را ارضا می کرد. فرد با پوشیدن جواهرات، نظر و عقیده خود را درمورد آن جواهر اعلام می نمود و خود را با تجربه آفرینندگی طراح سهیم می کرد.

ارج و قرب رو به افزایش جواهرات نزد مردم، پیش از این تا این اندازه، هرگز وجود نداشت. اعلان های مسابقات مختلف جواهرات، برپایی نمایشگاه ها، آثار جدید به نمایش درآمده در گالری های مختلف و نمایشگاه های انفرادی، همه و همه موجب به وجود آمدن رویکردهای جدید و تحریک بازار شدند. جواهرات به شاخه ها و عرصه های تاکنون نیازموده ای وارد شد که دقیقا پی آمد تحول اقتصادی عظیمی بود که منابع سرمایه گذاری برای چنین توسعه ای را فراهم می نمود.

نفوذ سبک های مختلف هنرهای زیبا در جواهرات

 

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

اهمیت شخصی سازی در طراحی جواهرات

شخصی سازی محصول چیست؟
کلیک کنید

مساله مهمی که بسیاری از افراد را جذب طراحی طلا و جواهر می‌‎‎کند این است که افراد دوست دارند جواهراتی منحصر به فرد خودشان را داشته باشد و در مهمانی‎ها از طلا و جواهرات یونیک استفاده کنند،
 کسی که طراحی طلا و جواهر بلد باشد می‎توانند به سادگی طراحی‎های خود را برای نمایش به اینترنت بگذارد و کسانی را جذب کنند که خواستار طراحی جواهراتی متناسب با استایل و تیپ آن‎هاست؛ 

تاثیر تکنولوژی بر طراحی جواهرات

باید توجه داشت که حقیقت تلخ در این مسیر چنین است که بسیاری از طراحانی که امروزه قطعات معروف در موزه جواهرات ملی که یکی از شاخص ترین کلکسیون های جواهرات در سراسر جهان است ، آثار هنر و صنعت ایشان است ناشناخته و گمنام باقی مانده اند و رد و اثری از نام ایشان باقی نمانده است.
در جهان امروز تنها و تنها حدود ۴۰% از جواهرات تولید شده جزء صنایع دستی و یا به اصطلاح کار دست هستند. باید توجه داشت که با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و زندگی دیجیتالی و بالا رفتن درصد حساسیت ، سنجش و دقت در امر طراحی جواهرات ، طراحی دستی دیگر چندان جوابگوی نیاز بازار پر مخاطب این صنعت نخواهد بود.

امروزه و با پیشرفت علوم کامپیوتر و ظهور نرم افزار های پیشرفته و گوناگون ، این نیاز تا حدود زیادی حل شده است. با پیدایش و ورود نرم افزار های سه بعدی به بازار کامپیوتر ، طراحی قطعات جواهر بسیار آسان تر شده است، اما همچنان از خلاقیت ذهنی انسان بی نیاز نیست.

پرینت سه بعدی تولید جواهرات

طراحی جواهرات با پرینتر سه بعدی
جواهرات تولید شده با پرینتر سه بعدی

با یک پرینت سه بعدی تقریبا هر چیزی را مد نظر داشته باشید میتوانید بسازید. از مدل یک شیئ پلاستیکی گرفته تا رزین و فلز ، بنابراین جواهرات را نیز میتوانید پرینت کنید.
برای انجام پرینت سه بعدی جواهرات ، در ابتدای امر باید روی یک فایل سه بعدی کار کرد و یک مدل سه بعدی خوب ساخت تمام این کار با یک نرم افزار طراحی سه بعدی حرفه ایصورت می پذیرد.
چه در انجام این کار متبحر و با تجربه باشید و چه هنرجو و تازه کار، امروزه و با پیشرفت تکنولوژی دیجیتال برنامه هایی وجود دارد که نیازهای شما را به خوبی و کاملا برآورده می سازد. با تصویرگران پویا اندیش همراه باشید و لذت آموزش علمی و اصولی را تجربه کنید. سپس کسب و کار شخصی خود را داشته باشید.

کشورهای پیشرو در صنعت جواهرات

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین کشور برای طراحی جواهر در جهان کدام کشور است ؟

کشور ایتالیا در صنعت مد و زیبایی از جمله جواهر سازی همیشه پیشتاز بوده است. بهترین کشور در این حوزه در حال حاضر ایتالیاست که علاوه بر استفاده از طراحان خبره و از بهترین نرم افزارهای طراحی استفاده می کند.

واقعیت‌هایی از آمار و ارقام صنعت جواهرات

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

جمع‌بندی

اگر واقعا به این حرفه علاقه دارید، و مدام از خلاقیت خود برای ارائه طرح های جدید استفاده کنید، نه تنها می توانید در موقعیت شغلی خوبی مشغول شوید، بلکه با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه کافی و به دست آوردن سرمایه، افراد دیگری را نیز در این کار مشغول کنید.
طراحی جواهرات یک گزینه شغلی بسیار ارزشمند برای هرکسی است که وارد دنیای طراحی می‌شود. فردی که از اطلاعاتی خوبی در زمینه مد برخوردار باشد و همچنین توجه زیادی به جزئیات داشته باشد ، یک گزینه عالی برای حرفه طراحی طلا و جواهر است. 

افرادی که در زمینه طراحی جواهرات دارای یک نمونه کار قوی و خلاقیت باشند، می توانند در موقیعت های شغلی خوب با درآمد های بسیار بالا مشغول به کار شوند. حتی برخی از این افرادی با وجود داشتن مهارت طراحی، خودشان مسئولیت خرید و فروش طلا را نیز بر عهده می گیرند. موقیعت های شغلی در این زمینه به قدی زیاد و مناسب است که برخی از افراد تحصیل کرده در رشته های دیگر، دوره این حرفه را به طور آزاد در آموزشگاه ها یاد میگیرند تا بتوانند وارد بازارکار شوند.

 

 • چرا دیزایـن؟

  مهارت و تفکر دیزاین نیازی نه صرفا برای کار که نیازیی برای زندگی‌ست،  «دیــزاین» می‌تونه به مثابه تفکری برای خلــق و بهبــود، در زندگــی روزمره ما جاری بشه و گره بسیاری از مشکلات رو باز کنـــه.
 • اهمیت حضور دیزاینـر

  امروزه دیزاین کاربردهایی بیش از قبل داره، حوزه های مختلفی که با دیزاین و دیزاینر سرُکار دارن هروز گسترش پیدا می‌کنن و شرکت ها هروزه بیشتر به این موضوع پی می‌برن که حضور یک دیزاینر برای طراحی محصولشون چقدر اهمیت داره.
 • مسیـردیزاینـر

  چنانچه به طراحی محصول و یادگیری دیزاین علاقه دارید، مجموعه درس "مسیردیزاینر" رو از دست ندید.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *