حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

آشنایی با پوشاک هوشمند و طرزکار آن | Smart Clothes

در قرن حاضر و خصوصاً سال‌های اخیر، هوشمندسازی همه امور را فراگرفته و دنیا در حال تغییرات و تحولات خاصی است که تا حد زیادی باورنکردنی اما به وقوع پیوسته است.انواع لباس هوشمند نیز از برترین تحولات و اختراعات قرن حاضر است.
اختراع ربات‌های انسان نما، ساخت ربات‌های حیوان نما و اینترنت اشیا و شهر هوشمند، به وضوح دنیا را دستخوش تحولات عظیمی نموده است.
چندسالی است که هوشمند نمودن تمام وسایل و کنترل آنها از طریق اینترنت بسیاری کارها را راحتتر و جذابتر نموده و بشر امروزه حتی بدون جابه جایی مکانی به سفر نیز می‌رود و از امکاناتی که هوشمند نمودن تمام دستگاهها ایجاد کرده استفاده می‌کند.

لباس هوشمند (Smart Clothes) ، که اغلب به عنوان لباس های با تکنولوژی بالا ، پوشاک هوشمند ، ابزار هوشمند ، منسوجات الکترونیکی ، منسوجات هوشمند ، منسوجات الکترونیکی ، مانیتور لباس یا پارچه های هوشمند نیز مورد استفاده قرار می گیرند ، مواردی از لباس هستند که با استفاده از فن آوری برای افزودن کارایی فراتر از آن افزایش یافته اند.

امروزه لباس‌ها نیز هوشمند شده‌اند و ما در این مقاله قصد داریم درباره پوشاک که از طریق مدار و باتری و سنسورهای مخصوص هوشمند سازی شده‌اند و در اروپا در حال تولید و عرضه می‌باشند، توضیح دهیم.

پوشاک هوشمند

قبلا مقاله‌ای تحت عنوان ” پارچه هوشمند و انواع آن ” منتشر کردیم و توضیح دادیم که پارچه‌های هوشمند به پارچه هایی گفته می شود که قطعات دیجیتالی از باطری و چراغ های ریز گرفته تا کامپیوتر های بسیار کوچک را در درون خود جای داده اند. این نوع پارچه ها ویژگی های جدیدی را ارائه می کنند که به نوبه خود انقلابی در صنعت پوشاک به حساب می آیند. از این ویژگی های خاص می توان به امکان بر قراری ارتباط و  انتقال داده ها اشاره کرد؛

بد نیست برای شروع مروری به انواع پارچه هوشمند داشته باشیم؛ آشنایی با انواع پارچه‌های هوشمند: 

  •  GORE Tex:

این پارچه از کربن ساخته شده است و معمولا برای شکارچیان مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا بوی بدن انسان را که حیوانات متوجه آن می‌شوند را پخش نمی‌کند.

  • Coolmax

این پارچه برای دوندگان استفاده می‌شود. زیرا امکان تبخیر عرق را دارد ورطوبتی در سطح لباس باقی نمی‌ماند.

  •  innova

این پارچه از خواص آنتی باکتریایی داردو بدن را خنک نگه می‌دارد وقبل از فعالیت ورزشی تا حدی مطلوب بدن را گرم می‌کند. این پارچه عرق را به سرعت روی پوست منتقل ومنجر به تبخیر سریع آن می‌شود.

  • X static

این نوع پارچه هوشمند خاصیت ضد باکتری دارد وبرای باند زخم ولباس پزشکی استفاده می‌شود. با نقره به کار رفته در بافت لباس موجب کشتن باکتری‌ها می‌شود. همچنین بوی مطبوع نیز از خود لباس تولید می‌شود.

پوشاک هوشمند

 بسیاری از لباس های هوشمند با استفاده از بلوتوث یا وای فای می توانند به یک برنامه یا برنامه ای در دستگاه ثانویه متصل شوند ، با این وجود ، این ارتباط بی سیم برای طبقه بندی یک پوشاک به عنوان نوعی لباس هوشمند ضروری نیست.

در لباس‌ هوشمنداجزای الکترونیکی، به طور مستقیم به پارچه دوخته شده‌اند. لباس‌های هوشمند دارای یک قطعه الکترونیکی در قسمت برچسب لباس هستندو افراد به راحتی متوجه آن قطعه نمی‌شوند.
در موسسه فناوری کره، یک ترانزیستور با ساختار الیافی وجود دارد. این ترانزیستور می‌تواند به جریان برق دسترسی داشته باشد، اما مصرف کننده هرگز آسیب نمی‌بیند.

این لباس‌ها به فردی که می‌پوشد احساس خوب منتقل می‌کند. برای مثال اخیراً کت هوشمندی ساخته شده که توسط مدارات الکتریکی موجودش،10 وات گرما را تولید و به تن شخص منتقل می‌کند. لباس‌های هوشمند با استفاده از قطعات الکتریکی ظریفی است که برای افراد مشکل ایجاد نکند.
در کشور چین برای تولید این لباس‌ها، یک چاپگر سه بعدی برای بافت رشته‌های الکترونیکی به پوشاک وجود دارد. این پارچه‌ها حاوی قطعات الکترونیکی انعطاف پذیر است و با حرکات شخصی که لباس را می‌پوشد، جریان الکتریکی را جمع و در خود ذخیره می‌کند.

در شرکتی در کشور انگلستان، از فناوری دیگری برای تولید لباس هوشمند استفاده می‌کنند. از روشی برای انتقال فلز به لباس استفاده می‌کنند و سپس یک چاپگر از این فلز برای فرم دهی در قسمت‌های مختلف لباس استفاده می‌شود. بدین ترتیب الیاف فلزی ایجاد می‌شوند و لباس با آن تهیه می‌شود. که در صد بار شستشوی لباس این خاصیت فلزی حفظ می‌گردد.

در برخی از این پوشاک، لباس‌ها فرد را نسبت به واکنش‌های درونی بدنش آگاه می‌کند و می‌تواند نسبت به موقعیت فرد به گونه‌ای عمل کند که عملکرد فرد را بهبود دهد. مثلاً اگر فردی در موقعیت شغلی خاصی باشد که لباسهایش زود کثیف می‌شوند یا اگر فرد احساسی مانند خستگی دارد در رفع این کمبود انرژی به او کمک می‌کند.
حتی برخی در معرض نور قرار می‌گیرند و به مرور تغییر رنگ می‌دهند و نشاندهنده میزان نور تابیده شده بر سطح بدن هستند.
بعضی پارچه‌ها نیز بوی تعریق بدن را کنترل و از بین می‌برند. رطوبت در سطح بدن را خشک می‌کنند و مانع از بوی بد می‌شوند. همچنین این لباس‌ها امکان تهویه یا گرمای لازم با توجه به شرایط محیط را برای بدن ایجاد می‌کنند.

ویژگی های پوشاک هوشمند

[um_loggedin]

لباس هوشمند هرگز چروک نمی‌شوند و نیاز به شستشو نیز ندارند زیرا ضد لک هستند و عواملی مانند قارچ‌ها و باکتری در سطح پارچه‌ها رشد نمی‌کند و عنصری با نام کلر در ساخت این لباس‌ها به کار رفته که باکتریهای لباس را از بین می‌برد.

در این لباس‌ها، میزان ضربان قلب، اکسیژن، میزان کالری مصرفی بدن و تنفس، نمایش داده می‌شود. به کنترل سلامت بدن و اعلام وجود بیماری در بدن یا برای ورزشکاران در کنترل کالری و سوخت و ساز بدن کمک مهمی می‌نمایند. این منسوجات هوشمند که شرایط محیطی را احساس و نبست به آن واکنش می‌دهند به چند دسته تقسیم می‌شوند:

پارچه هوشمندی که شرایط محیطی را حس و نسبت به آن واکنش می‌دهد. مثلاً گرما را حس می‌کند و لباس تن فرد را خنک می‌کند.
پارچه هوشمندی که بر حسب انجام وظیفه بر اساس یک الگوی از قبل تعیین شده است.
پارچه‌های هوشمندی نیز هستند که فقط شرایط را حس می‌کنند، اما واکنشی نمی‌دهند.
این پارچه‌های هوشمند، کاربردهای زیادی در زمینهای پزشکی، نظامی، امدادی و ورزشی دارد.

طرز کار لباس هوشمند و انواع آن

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

بهناز فرهی یکی از طراحان لباس ایرانی فعال در حوزه طراحی لباس های هوشمند؛

کدام شرکتها فناوری لباس هوشمند را تولید می کنند؟

تعداد فزاینده ای از شرکت های فناوری و برندهای مد ، وارد بازار لباس هوشمند شده اند و انتظار می رود در صورت اثبات محبوب بودن مفهوم لباس هوشمند ، به آنها گره بخورد.
از جمله مارک های شناخته شده تری که در زمینه لباس های هوشمند آزمایش می کنند عبارتند از: Under Armor ، Levi’s ، Tommy Hilfiger ، سامسونگ ، رالف لورن و گوگل. شرکت های کوچکتر که در بازار این لباس ها کار می کنند شامل Sensora ، Loomia ، Komodo Technologies و Hexoskin می شوند.
در حالی که سامسونگ و گوگل به راحتی بزرگترین شرکت های فناوری هستند که در لباس های هوشمند سرمایه گذاری می کنند ، شرکت های کوچکتر مانند OmSignal ، BioMan و Awear Solutions نیز با آزاد کردن خطوط لباس خود یا همکاری با برند های مد بزرگتر ، مارک تجاری خود را تولید می کنند.

آیا لباس های هوشمند گران قیمت هستند؟

با توجه به هزینه اضافی فناوری به کار رفته در لباس های هوشمند ، آنها به طور کلی نسبت به لباس های سنتی قیمتی بالاتر دارند.
به عنوان مثال ، یک ژاکت معمولی ممکن است با قیمت ۱۰۰ دلار در خرده فروشی قیمت داشته باشد ، اما یک ژاکت هوشمند بسته به نوع مارک می تواند بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار قیمت گذاری شود.
Levi’s و Google As با تولید محصولات فنی و آیتم های جدید مد وجایگزینی مدل های قدیمی تر لباس های هوشمند با عرضه مدل های جدیدتر از قیمت خود کاسته اند.
تقلیدهای ارزان تر از محصولات محبوب نیز بیشتر و بیشتر در بازارهای آنلاین مانند Wish App و AliExpress ظاهر می شوند.

از کجا می توان لباس هوشمند خرید؟

اکثر لباس های هوشمند برای خرید در وب سایت برندها موجود است ، اگرچه برخی از فروشگاه های خرده فروشی کالاهای فیزیکی و فروشگاه های آنلاین شخص ثالث مانند آمازون نیز به عنوان شریک تجاری آنها شناخته شده اند.
بعنوان مثال برخی از فروشگاه های بزرگ کالاهای ورزشی لباس هوشمند Under Armour به فروش می رسانند در حالی که فروشگاه های رسمی Levi فقط لباس هوشمند خود را به فروش می رسانند.

آیا ابزار پوشیدنی (Wearables)یک نوع لباس هوشمند هستند؟

“Wearables” معمولاً به ردیاب های شرایط بدنی مانند Fitbit Ace یا Apple Watch اطلاق می شود ، اما اغلب توسط لباس های هوشمند توسط مصرف کنندگان و شرکت ها به طور یکسان قابل استفاده است. این استفاده لزوماً نادرست نیست ، زیرا این اصطلاح صرفاً به معنای فناوری قابل استفاده نیست. اگرچه معمولاً این اصطلاح را باید هنگام صحبت در مورد لوازم جانبی فناوری پیشرفته مانند ساعت هوشمند ، استفاده کرد ، در حالی که لباس های هوشمند باید به لباس های پیشرفته مانند لباس شنا ، شورت ، تی شرت یا کلاه اشاره کنند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *