حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

طراحی کیف و کفش + فید مطالب

کیف و کفش ها یکی از مهمترین قسمت ها در استایل هر شخص است، شما چه بخواهید به یک مهمانی رسمی بروید و یا یک پیاده روی معمولی نیاز به پوشیدن کفش دارید، همین موضوع باعث شده است که صنعت مد و فشن و شرکت های مختلف تولیدی کفش، نیز دست به کار شده و کفش هایی متناسب با موقعیت های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه کنند.

از طرفی کیف یکی از اکسسوری های جذاب مخصوصا در بین خانم ها است، با این وجود بسیاری از آقایان نیز به این اکسسوری جذاب و پرکاربرد علاقه نشان داده اند؛ کیف به حدی در صنعت مد و فشن جذاب است که یکی از اجزای تکمیل کننده استایل هر فرد شناخته می شود. به همین دلیل طراحی کیف به عنوان حوزه ای جذاب برای طراحان مد شناخته شده است.

 

مبحث طراحی کیف و کفش علاوه بر رفع نیاز افراد، یک فعالیت هنری نیز است، بنابراین طراحان خوش ذوق زیادی در این زمینه فعالیت دارند و به دلیل این که معمولا متریال ساخت کیف و کفش یکی هستند و مهارت های مشابه به هم رو نیاز دارن، ما اونها رو یک رشته در نظر گرفتیم.

طراحی کیف و کفش

پیش نیاز:

این رشته از گرایش های مد و استایل محسوب می‌شود.مطالعه درس طراحی مد و استایل  پیشنهاد می‌شود و ضروریست.

برای پرش به موضوع کلیک کنید:

مسیر دیزاینر-مسیری برای توسعه مهارت های دیزاین

مطالعه سیر تاریخی کیف و کفش در دوره‌های مختلف تاریخ ایران و جهان، طعم شیرینیست که باید بر روی زبان بنشینید. درهر دوره با توجه به نیاز، بخش‌های مختلف از یک کفش تغییر کرده است. این تغییرات کفش در دوره‌های مختلف، در نهایت ساختار امروزی را به خود گرفته است. فرقی نمی‌کند طراح کفش زنانه باشید یا مردانه، طراح کفش در ایران و یا خارج از ایران!
یک طراح در زمان حال برای طراحی کفش در آینده، به گذشته خود وابسته است. تا زمانی که طراح، از المان‌های هویتی کفش در دوره‌های مختلف تاریخی آگاهی نداشته باشد، نمی‌تواند برای آیندگان طراحی کند.

نگاهی مختصر به تاریخچه طراحی کیف و کفش

گذر در تاریخ برای طراحان کفش می تواند راه گشایی برای خلق ایده های نو باشد، از این جهت به طور خلاصه گذری در تاریخ طراحی کفش می کنیم.
از حدود ۴۰۰۰۰ هزار سال پیش، نشانه هایی از وجود کفش وجود دارد، که به صورت کفش های سنگی بوده است. بعد از آن شواهدی از کفش های نرم که از چرم ساخته شده بودند و شبیه صندل  ویا موکاسین بوده اند، در همان سالیان کشف شده است.
چندین هزار سال بعد در اوایل دوره باروک اروپا، شکل ظاهری کفش های زنانه و مردانه شبیه یکدیگر بود، هرچند در طبقات مختلف اجتماعی تفاوت ها بیشتر بوده و برای طبقه اشراف پاشنه ها از جنس چوب  ساخته می شده است.
جلوتر که بیاییم و در قرن هجدم، کفش هایی از جنس پارچه و از جمله ابریشم تولید شد، تا در اوایل دهه ۱۸۰۰ که تفاوت هایی در شکل ظاهری در پاشنه و جلو کفش های زنانه و مردانه، به وجود آمد، و پس از گذشت نوسانات فکری مختلف استانداردی به اندازه ۱ اینچ برای پاشنه مردان تصویب شد.
با نزدیک شدن به قرن بیستم، راحتی کفش ها بهبود پیدا کرد و کفاشان با پیشرفت تکنولوژی در این دهه توانستند راحتی را برای پا ها ایجاد کنند و تغییرات به سزایی را در نوع کفش ها به وجود آورند، تا به امروز که به کمک پیشرفت فن آوری و طرح های متنوع طراحان، متناسب با هر موقعیت و شخصیت و علاقه ای، طراحی و تولید می شود.

کیف و کفش 2 دیزاین کلاب

اما کمی هم از طراحی کیف بگیم؛ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که این اکسسوری کیسه ای جذاب که امروزه با شکل های مختلف دیده می شود در چه زمان و از کجا ظهور پیدا کرد؟

طراحی کیف و کفش- کیف گوچی

اولین نشانه های کیف در اساطیر یونان باستان و در داستانی درباره پرسئوس و گورگون و همچنین در ادبیات قرون وسطی دیده شده است. ولی می توان به جرات گفت که ظهور اولین اشکال کیف به عنوان وسیله ای برای قرار گیری وسایل و بار سفر به دوران قبل تر از این نشانه ها و به زمان مصر باستان، نسبت داد.

از دوران باستان و قدیم که سریعتر عبور کنیم،در قرن هفدهم اسم کیف با اشکال مختلف و هنری بسیار رواج یافت تا جایی که بر روی کیف های آن زمان انواع گلدوزی ها، نقاشی ها و سنگدوزی با سنگ های گران قیمت، به کار برده می شد و کیف ها را به یک اثر هنری ارزشمند تبدیل می کرده است.

 انقلاب اصلی کیف در فرانسه و در پایان قرن هجدهم اتفاق افتاد، و به این ترتیب فرانسه به عنوان مبدا ظهور کیف مدرن و به شکل امروزی شناخته شد. جالب است بدانید در این دوره کیف های کوچک با کاربرد رعایت آداب و رسوم و تزیینی، با نام فرانسوی réticule رتیکول رواج یافت.
در اوایل قرن ۲۰ علاوه بر کاربردی بودن کیف، جنبه تزیینی این وسیله بسیار مورد توجه قرار گرفت و همین امر باعث شد تا خانم ها با توجه به رنگ و سبک لباس کیف متناسب با آن را انتخاب کنند .
در دهه ۱۹۳۰ و با رواج هنر مدرن و سبک سورئالیسم، کیف نیز در اشکال غیر معمول طراحی و تولید شد و تا به امروز که با توجه به موقعیت های مختلف بیش از ۴۰ نوع کیف با هر سلیقه به وجود آمده است، هم چون، کیف های کلاچ، باگت، مسافرتی، خریداران، کوله پشتی، کمری و غیره.

امروزه کیف ها جز جدایی ناپذیر استایل هر فرد چه از لحاظ کاربرد و چه از لحاظ تزیینی شده است.

تاثیرات مُد در طراحی کیف و کفش

کیف و کفش 3 دیزاین کلاب

طراحی کفش یک زمینه پویا در طراحی مُـد و فشن است؛ طراحان کفش ایده های خلاقانه و ابتکاری برای کفش و سایر کفش ها ارائه می دهند. این طراحان برای مارک های مختلف کفش ، خانه های مد ، فروشگاه های خیابان های بزرگ ، شرکت های کاتالوگ و تولید کنندگان متخصص لباس های اوقات فراغت و ورزشی کار می کنند. یک طراح کفش وظیفه ایجاد طرح برای انواع مختلف کفش ، تحقیق در مورد ایده های طراحی ، برقراری ارتباط با مشتریان و تامین کنندگان ، درک مواد مختلف و کاربرد آنها ، طراحی ایده با دست یا استفاده از برنامه های رایانه ای ، همکاری نزدیک با تیم طراحی ، تجزیه و تحلیل نیازها را بر عهده دارد. طبق فصل و ایجاد استراتژی برای همه محصولات.

نقشه راه مجموعه مطالب رشته طراحی کیف و کفش

آشنایی با انواع کفش،طراحان و محصولات مدرن این حوزه؛ همچنین توصیه هایی برای طراحی بهتر در این مجموعه.

مختص مشترکین سایت✔

اهمیت سفارشی سازی محصول در طراحی کیف و کفش

برخی از محصولات مشخصا باید با توجه به پرسونای مخاطب ، طراحـــی بشن که طراحی کیف و کفش در دسته همین محصولات هستن. 

 • کودکان کیف و کفش­‌هایی را انتخاب می­کنند که علاوه بر راحتی، متناسب با روحیه لطیف آن­ها و سلایق کودکانه­شان باشد
 • خانم­ها کفش­هایی انتخاب می­کنند که ظرافت زنانه داشته باشد و به خوش استایل بودن آن­ها کمک کند،
 • آقایان انتخاب کفش­هایی که با روحیه، محیط کار و شرایط سنی آن­ها هماهنگ باشد را ترجیح می­دهند،

پس کفشی که فقط راحتی داشته باشد ولی ظاهری جذاب برای مخاطب نداشته­ باشد یا متناسب با روحیه و سن ­وسال او نباشد، انتخاب بسیاری از مشتریان نخواهد بود.

درس مرتبط در مسیردیزاینر: سفارشی سازی در طراحی محصولات

Cristóbal Balenciaga - بالنسیاگا طراحی کفش

مبانی نظری و عملی رشته طراحی کیف و کفش

[um_loggedin]

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

ضرورت های این گرایش از مد

 طراحی کیف و کفش این روزها در صنعت به شدت رقابتی شده است ، بنابراین داشتن افرادی که به این مسیر شغلی وارد می شوند داشتن شناخت کامل از صنعت مد بسیار مهم است؛

[um_loggedin]

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

بیشتر طراحان کفش پس از کسب مدرک یا HND در زمینه مد ، هنر و طراحی یا موضوعی مرتبط ، کار خود را آغاز می کنند. با این حال طراحی کیف و کفش درعین خلاقانه بودن، مسئولیت بزرگی است و مهارت های زیادی را احتیاج دارد، رعایت نکردن برخی اصول در این مرحله باعث می­شود محصول مورد پسند مشتری نباشد و این کار در دراز مدت آسیب بزرگی به کسب­­­وکار شما وارد می­کند و شما را از چرخه رقابت با مشتری تقریبا حذف می­کند…  جدا از داشتن مهارت در طراحی ، باید استعداد رنگ ، بافت و الگوها ، توانایی تجسم طرح ها و استفاده از نرم افزار طراحی رایانه و مهارت های سازمانی و بین فردی قوی را داشته باشید.

تمامی این موارد بدون کسب تجربه دوخت کفش و مهارت چرم دوزی، شناخت متریال و ابزارها بی‌معنی است.زمانی شما می‌توانید یک طراح  موفق و حرفه‌ای شوید که نسبت به تکنولوژی و تاثیر آن در این حرفه کم لطف نباشید. مطمئن باشید با طی کردن این مسیر بازار کار طراحی کفش برای شما در تمامی زمینه‌ها فراهم است. صرفا طراحی نیست که شما را به عنوان طراح کفش وارد بازار کار می‌کند. باید سعی کنید خلاق باشید و دانش خودتون رو به روز نگه دارید.

تاثیر تکنولوژی در طراحی ‌کفش

سوال اینجاست که آیا تکنولوژی در طراحی کفش اثر دارد؟ پاسخ من بله است.

بیایید با یک  یک دید جامع و کلی به این جریان توجه کنیم. در تمامی جوامع با پیشرفت تکنولوژی تاثیرات چشم‌گیری در پروسه شکل‌گیری فعالیت‌ها در مدت زمان کوتاه رخ می‌دهد. این جریان علاوه بر صرفه جویی زمان، در طراحی کفش هم بسیار حائز اهمیت است. چرا که امکان طراحی فرم‌های خاص و برش‌های متنوع در نرم‌افزار طراحی کفش را فراهم کرده است. با این نرم‌افز‌ارهای طراحی کفش شما می‌توانید الگوهای مورد نظر را در قالب‌های متنوع کفش امتحان کنید. در نتیجه ارزیابی کفش، آسان‌تر و امکان درصد خطا پایین‌تر خواهد بود.

تاثیر نرم افزار در روند طراحی کفش 

[um_loggedin]

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

طراحی کیف و کفش بوسیله پرینترهای سه بعدی
تولید کفش بوسیله پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی

محصولات پرینتر سه بعدی هر روز گستره و تنوع بیشتری از کارکردها را شامل می شوند. با پیشرفت تکنولوژی پرینترهای سه بعدی و سهولت ارتباط محیط نرم افزار طراحی با مکانیزم های ساخت این چاپگرها، طراحان قادر خواهند بود تا محصولات متنوع تری را با بهره گیری از این فناوری تولید و عرضه نمایند. محصولات پرینتر سه بعدی ممکن است شامل خانه سازی های تیپ و ارزان قیمت، محافظ تپه های مرجانی و اعضای مصنوعی بدن و یا از طرف دیگر چاقوهای کشنده باشد. اما نکته مهم در این زمینه آن است که میزان موفقیت محصولات پرینتر سه بعدی را در تامین نیازهای کاربران و مخاطبان بسنجیم؛ بدیهی است که استفاده از این پرینترها برای تولید کفش بسیار کمک کننده خواهند بود؛

در راستای طراحی کفش های آوانگارد در دنیای امروز -به مانند آنچه زاها حدید و بن ون برکل در گذشته نزدیک ارائه کرده بودند-، استودیو طراحی «Ica & Costika» پرتلند، اقدام به ارائه طرح هایی خلاقانه و جنجالی از مجموعه ای از کفش های پاشنه بلند چاپ شده توسط پرینتر سه بعدی نموده اند. {مقاله مرتبط: پرینترهای سه بعدی و انواع آن }

جمع‌بندی

کیف و کفش، از وسایل مصرفی است که در سرتاسر جهان توسط تمام اقشار جامعه مورد استفاده قرار می گیرد و در طرح و برندهای متفاوتی به بازار عرضه می شود ؛ به عبارتی، جزء اقلامی است که هیچ گاه بازارش از رونق نمی افتد و همیشه بر ای طراحان داغ است. اگر دیزاینرهای این رشته بتوانند در این رشته کسب مهارت  کند و در آن متخصص و نوآور باشد، می تواند بازار منحصری را از آن خود سازد و به درآمد بسیار چشمگیری دست یابد؛،  اگر علاقه‌مند به حوزه طراحی کیف و کفش هستید و از این طریق می‌خواهید شروع به کسب و کار کنید، به شما توصیه می‌کنیم که قبل از هر چیز سلسله مقالات مربوط به مسیر دیزاینر رو مطالعه کنید.

 • چرا دیزایـن؟

  مهارت و تفکر دیزاین نیازی نه صرفا برای کار که نیازیی برای زندگی‌ست،  «دیــزاین» می‌تونه به مثابه تفکری برای خلــق و بهبــود، در زندگــی روزمره ما جاری بشه و گره بسیاری از مشکلات رو باز کنـــه.
 • اهمیت حضور دیزاینـر

  امروزه دیزاین کاربردهایی بیش از قبل داره، حوزه های مختلفی که با دیزاین و دیزاینر سرُکار دارن هروز گسترش پیدا می‌کنن و شرکت ها هروزه بیشتر به این موضوع پی می‌برن که حضور یک دیزاینر برای طراحی محصولشون چقدر اهمیت داره.
 • مسیـردیزاینـر

  چنانچه به طراحی محصول و یادگیری دیزاین علاقه دارید، مجموعه درس "مسیردیزاینر" رو از دست ندید.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *